Horlama Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama, ağız, burun ve boğaz arkasını içeren üst solunum yolları içinde doku titreşimi nedeniyle ortaya çıkan bir gürültüdür.

Horluyor musunuz? Bunu Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Uyurken yanınızda yatan kimse yok ve horladığınızdan şüpheleniyorsanız, başınızı geriye doğru yatırın, ağzınızı gargara yapar gibi açın ve nefes alıp verin, boğaz arkasında titreşim ya da çarpma sesini hissediyorsanız büyük ihtimalle horluyorsunuzdur ...

Horlayan insanların % 80' inden fazlasında yumuşak damakta gevşeklik ve sarkma olduğu gösterilmiştir.


Horlamaya Bağlı Sağlık Problemleri

Her dört kişiden birinde kronik horlama olduğu ve bunu tedavi ile ortadan kaldıramadığı bilinmektedir. Eğer eşiniz de bu gruptansa ve uyku kaliteniz sizinde etkileniyorsa Pillar Implant sizin ve eşiniz için çok faydalı olabilir. Yapılan araştırmalarda, yanlarında yatan eşinde horlama olan insanların uyku başına en az bir saat kaybettikleri ve uyku kalitelerinin bozulduğu hatta işitme kaybı oldukları da gösterilmiştir. Özellikle kronik horlamanın yanında uykuda 10 saniyeden fazla solunum durması (uyku apnesi) atakları da başladıysa, bu durum birçok hayati organın olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Uyku apnesi sendromu (OSA ya da OSAS) olan insanlarda kalp ve damar sistemlerinde erken yaşlanma gösterilmiştir. Bunların dışında insülin direncinde artma, kilo alma, gündüz uykululuk ve verimsiz iş aktivitesi, trafik kazası olasılığında artma, zihinsel faaliyetlerde azalma gibi bir çok olumsuz etkiler gözlenebilir.

Horlama Tedavisi

Horlayan hastaların çoğunda bulunan ve geniş bir titreşim ve kollaps alanı oluşturarak horlamaya büyük katkı sunan yumuşak damağa yönelik önlemler uzun süredir tanımlanmıştır. Yumuşak damak, küçük dil ve bademcik ameliyatı gibi farklı horlama ameliyatları çok uzun süredir uygulanmaktadır. Pillar Implant Prosedürü' nde hiçbir doku rezeksiyonu yapılmaz ve anatomik yapı değiştirilmez. Pillar Prosedürü, horlama ve hafif ve orta şiddette OSA tedavisinde yumuşak damağı tedavi etmek için geliştirilmiş, Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylı ilk ve tek implant sistemidir.